ODY BELGESİ - ORTA DÜZEY YÖNETİCİ

Orta Düzey Yönetici Nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında düzenlenen ve faaliyet gösterilen gerçek, tüzel veya bağımsız bir birimin faaliyetlerini sürekli bir şekilde gerçekleştiren, sevk ve idare eden yönetici, şef, operasyon yöneticisi, operatör, müdür veya idareci konumundaki ünvanlara sahip kişilerdir. ODY Belgesi bu yöneticiler için geçerlidir.

ODY Belgesi Nasıl Alınır?

  • ODY belgesi eğitimine veya kursuna başvuruda bulunabilmek için en az ilkokul mezunu olunması gerekmektedir. Orta Düzey Yönetici Eğitimini tamamlayan adaylar, bakanlığın açmış olduğu Mesleki Yeterlilik Sınavına girerek puan barajını aşmaları gerekmektedir. Bu sınavda en az 60 puan alan adaylar sınavı geçerler ve ODY belgesini almaya hak kazanırlar. ODY belgesine başvuruda bulunmak için Denizli Merkez SRC kursumuzu ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ODY Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Diploma fotokopisi
  • 2 adet fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
ody belgesi denizli

ODY BELGELERİ

ODY 1 BELGESİ

ODY 1 (Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Yöneticisi) belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı alanında çalışan veya çalışacak kişilerin alması gereken orta düzey yönetici belgesidir. ODY 1 belgesini alan yöneticilerin ayrıca ODY 2 belgesini almalarına gerek yoktur. ODY 1 aynı anda ODY 2 belgesini de kapsamaktadır.

ODY 2 BELGESİ

ODY 2 (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Yöneticisi) belgesi, yurtiçinde yolcu taşımacılığı alanında çalışan yada çalışacak kişilerin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. D1 ve D2 türünde yetki belgesi olan gerçek yada tüzel kişilerin en az bir adet ODY 2 belgesine sahip personel bulundurmaları zorunludur.

ODY 3 BELGESİ

ODY 3 (Uluslararası Yük ve Eşya Taşımacılığı Yöneticisi) belgesi, uluslararası yük, kargo veya eşya taşımacılığı alanında çalışan veya çalışacak kişilerin alması gereken orta düzey yönetici belgesidir. ODY 3 belgesini alan yöneticilerin ayrıca ODY 4 belgesini almalarına gerek yoktur. C2 – L2 – M3 – R2 türündeki yetki belgesine sahip ve faaliyet gösteren gerçek yada tüzel kişilerin en az bir adet ODY 3 belgesine sahip bir yetkili bulundurmaları gerekmektedir.

ODY 4 BELGESİ

ODY 4 (Yurtiçi Yük ve Eşya Taşımacılığı Yöneticisi) belgesi, yurtiçinde yük, kargo veya eşya taşımacılığı alanında çalışan veya çalışacak kişilerin alması gereken orta düzey yönetici belgesidir. ODY 3 belgesini alan yöneticilerin ayrıca ODY 4 belgesini almalarına gerek yoktur. K1 – K3 – L1- M2 – M1 – R1 – N1 -N2 türündeki yetki belgesine sahip ve faaliyet gösteren gerçek yada tüzel kişilerin en az bir adet ODY 4 belgesine sahip bir yetkili bulundurmaları gerekmektedir.

ODY Belgesi ile alakalı daha fazla sorularınız mı var?

Bu Sayfayı Arkadaşlarınızla Paylaşabilir Yada Yazdırabilirsiniz!