SRC BELGESİ NEDİR?

SRC belgesi, normal araç sürücülere ait ehliyet sahiplerinin, ticari amaçlı kullanılan araçlar için almaları gereken bir belgedir.

SRC belgesi alabilmek için öncelikle adayın muafiyetli yada kurslu durumuna bakılır.

SRC Belgesi Nedir? SRC belgesi almak isteyen adayların yetkili eğitim kuruluşlarına başvuruda bulunmaları, yeterli eğitimi almaları ve bu şartları sağlayan adayların Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan SRC belgesi sınavını 100 üzerinden 60 puan alarak başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

SRC Belgesi Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Bakanlığın belirlediği kriterlere göre adayların, almak sitedikleri SRC belgesi türüne göre mevcur araç ehliyetleri ile birlikte yetkilendirilmiş kurslara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
  • SRC belgesi sınavında başarılı olmak,
  • 18 yaşından büyük, 66 yaşından küçük olmak,
  • Kullanacaığı ticari aracın türüne göre ilgili sınıftan ehliyet sahibi olmak,
  • Eğitimini tamamlayan adayların, sınav takviminde belirtilen sınavda en az %60 başarılı olmaları gerekmektedir.

SRC 1 belgesini alan sürücüler aynı zamanda SRC 2 belgesini de almış sayılmaktadırlar.

SRC 3 belgesini alan adaylar aynı zamanda SRC 4 belgesini de almış kabul edilirler.

src belgesi nedir

SRC Belgesi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

SRC belgesi alabilmek için, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, ehliyet fotokopisi ve psikoteknik raporu gereklidir. Ayrıca sabıka kaydı ve ikametgah belgesi istenilir. Bu belgeleri E-Devlet şifreniz ile kursumuzdan ücretsiz olarak alabilirsiniz. Psikoteknik hakkında bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz.

Psikoteknik ile SRC Belgesi Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Eşya, kargo, yük veya yolcu taşımacılığı yapacak sürücülerde aranan şartlardan birisi SRC Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporudur. 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine sürücüler, bu belgelere sahip olmalıdırlar.

SRC BELGELERİ

src 1 belgesi nedir

SRC 1 (ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)

SRC 1 Belgesi, otobüs veya minibüs kullanarak uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak sürücülerin sahip olması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir…

Devamını Oku
src 2 belgesi

SRC 2 (YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI)

SRC 2 Belgesi, otobüs veya minibüs kullanarak yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin sahip olması gereken bir Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

Devamını Oku
SRC 3

SRC 3 (ULUSLARARASI EŞYA VE KARGO TAŞIMACILIĞI)

SRC 3 Belgesi, uluslararası düzeyde eşya ve/veya kargo taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması gereken belgedir. SRC 3 Belgesini almak isteyen adaylar, toplamda 32 saatlik bir eğitim almaları gerekmektedir. Bakanlığın açacak olduğu…

Devamını Oku
src 4

SRC 4 (YURTİÇİ EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI)

SRC 4 Belgesi, yurtiçinde, şehiriçi veya şehirlarası eşya/kargo taşımacılığı yapacak sürücüler için geçerli bir mesleki yeterlilik belgesidir.

Devamını Oku
src5 belgesi nedir

SRC 5 (TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI BELGESİ)

SRC 5 Belgesi, tehlikeli madde taşımacılığı yapacak araç sürücülerinin almaları gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Tehlikeli madde taşıyacak araç sürücüleri içindir. Bu sürücülerin SRC 5 belgesi alabilmesi için SRC 3 veya SRC 4 belgelerine sahip…

Devamını Oku

Bu Sayfayı Arkadaşlarınızla Paylaşabilir Yada Yazdırabilirsiniz!